Başlıksız

Çam'da Hayat Var proje ekibine uzman bir meslektaşımın daveti ile katıldım. Öncesinde Ramazan bey’le yaptığımız heyecanlı bir telefon görüşmesi ve yüz yüze görüşmenin ardından projeye nasıl bir katkı sağlayabileceğim üzerinde anlaştık.

Denetimli serbestlik kapsamında müdürlüğün psikolog ve sosyologlarının yaptığı 3’lü görüşmelerin verimini nasıl daha iyi artırılabileceği konusu benim uzmanlığımla ilgili bölümdü. Denetimli serbestlikten yararlanan genç arkadaşların hayata katılabilmeleri, kendi hayatlarının sorumluluklarını alabilmeleri, öncelikle kendi hayatları için katma değer yaratabilmeleri için onları bu 3 görüşmede cesaretlendirmek ve adım atmaya teşvik etmek bana aktarılan birkaç konu başlığıydı.

Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nde birim müdürü Necmi bey ve sorumlu tüm psikolog ve sosyolog meslektaşlarımla buluştuktan sonra çerçevemiz daha da netleşti. Benim toplamda 6 günde gerçekleştireceğim, bol pratik ve bire bir ve grup süpervizyonlarıyla geçecek bu eğitimin sonunda birkaç beklentimiz var.  Bu genç arkadaşlarımızla nasıl daha güvenli bir bağ kurulabileceği ve onların kendi yaşamları için sorumluluk almaları, kendi yaşamlarında aslında söz sahibi olduklarını hatırlamaları ve onların yeni yaşamlarıyla ilgili ilk adımlarını atabilmeleri için meslektaşlarımın desteklenmesi konusunda hemfikir olduk. Ancak işimiz zor, çünkü bu görüşmelere gelen gençler hem çok umutsuz, hem aileden ve yaşadıkları çevreden öğrendikleri öğrenilmiş çaresizlik damarlarında.

Evet işimiz zor ama başarılamaz değil, amacımız bu eğitim ile birlikte karşımızdaki kişi için var olan olasılıkları karşımızda oturan genç arkadaşımızla birlikte harekete geçirmek ve yepyeni yaşamlara tutunabilmeleri sağlamak. Hepimiz biliyoruz ki her şey önce istemekle başlıyor. Bu görüşmelerdeki temel hedeflerden biri de karşımızdaki genç arkadaşımızın kendi hayatını değiştirmeyi, hayatı için bir şeyler yapmayı istemesi, isteyebilmesi. Meslektaşlarımın yaptığı iş çok değerli çünkü hepimiz biliyoruz ki bir birey değiştiğinde, bu o bireyin bulunduğu aileyi de değiştirir, aile değişirse toplum değişir, toplum değişirse ülke değişir ve ülkeler değiştikçe Dünya değişir.

Hepimize bol eğlenceli, bol pratikli, keyifle ve faydayla geçecek bir eğitim diliyorum.

Destekleyenler